انواع مته دریل برقی

انوع مته دریل برقی را بیشتر بشناسید

در ساده ترین تعریف مته یک ابزار برنده است که برای سوراخ کردن اجسام و سطوح استفاده می شود.مته با استفاده از وسیله ای به نام دریل سوراخ ایجاد می کند. یعنی دریل با سرعت زیاد گردش می کند و مته روی ان با استفاده از سه نظام به گردش در می آید. مته سوراخ هایی دایره مانند ایجاد می کند.البته انواع دیگری از مته ها نیز وجود دارند که سوراخ هایی غیر از دایره روی اجسام ایجاد می کنند.

اجزای تشکیل دهنده مته

بدنه:

بدنه مته قسمتی است که در دو طرف آن یک جسم مارپیچی قرار دارد. سوراخ روی اجسام به وسیله این جسم ایجاد می شود.

دنباله:

قسمتی است که در انتهای مته است و به سه نظام وصل می شود. یا روی آن فیکس می شود.

دنباله مته انواع مته

شیار و جان:

شیار زاویه ای برای سوراخکاری بین لبه مته ایجاد می کند که باعث دور شدن براده های ایجاد شده از برش نیز می شود. فاصله باقی مانده بین دو شیار مته جان مته نام دارد.

شیار و جان مته

شیار و جان مته

نوک مته:

بسته به کار شما انواع آن مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا بسته به نیاز شما از 4 زاویه در نوک مته استفاده می کنند.

فاز مته:

فاز مته قسمتی است برای جلوگیری از اصطکاک بدنه مته با سوراخ ایجاد شده است.

فاز مته

لبه برنده مته :

هر مته دو لبه برنده دارد که زاویه دار کنار هم هستند و کار آن ها براده برداری محل است.

اگر از افرادی هستید که زیاد از دریل استفاده می کنید حتما سری به مقاله زیر بزنید:

آشنایی با بهترین دریل بازار ایران 

مته ها در دسته ابزارهای برشی قرار دارند و به لحاظ عملکرد شامل دسته های مختلف می شوند. تعدادی از بهترین انواع مته ها در زیر آورده شده است:

انواع مته

مته گردبر

این نوع مته همان طور که از نام آن مشخص است برای ایجاد سوراخ های گرد در چوب و ام دی اف استفاده می شود. این نوع به سه دسته : گردبر چوب ، سرامیک و استیل تقسیم می شود.

مته گرد بر

مته گرانیت

این مته هم برای ایجاد سوراخ در سنگ گرانیت استفاده می شود. در حین کار برای افزایش بهره وری می توانید از آب هم استفاده کنید.

مته گرانیت

مته برگی

ظاهری شبیه برگ دارد. یک قسمت برآمده تیز در وسط دارد و دو لبه در اطراف. نیش در مرکز قرار دارد و کار برش را لبه ها انجام می دهند.

در هنگام کار با این مته برای خروج پوشال برش، به دریل فشار بیاورید.

مته برگی

مته الماسه

این نوع مته برای ایجاد برش در سنگ و بتن و سرامیک استفاده می شود. در حین استفاده از این نوع مته نیز باید به دریل فشار بیاورید یا از دریل چکشی استفاده کنید.

مته الماسه

مته های چهار و پنج شیاره

هر دو برای سوراخ کردن سنگ و بتن مورد استفاده قرار می گیرند. در بازار بیشتر از این نوع مته ها استفاده می شود.

 

مته 4 شیاره

مته 5 شیاره

مته آهن

صرفا برای براده برداری آهن و چدن و استیل استفاده می شود.

مته آهن

مته آهن بلند و کوتاه

از هر دو برای سوراخ کردن فلزات استفاده می شود. در مته آهن کوتاه برای فلزات کم عمق و نازک و در مته آهن بلند برای فلزات عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت نباید فشار زیادی به مته وارد شود. ترجیحا از دور پایین دریل استفاده کنید.

مته آهن بلند و کوتاه

مته کونیک

به دلیل بزرگ بودن و درگیری بیشتر هنگام کار گرمای زیاد تولید می شود. باید سعی کنید از دور پایین دریل حین کار استفاده کنید.

مته کونیک

مته مرغک

برای سوراخکاری در پیشانی کار با زاویه 60 درجه استفاده می شود. این وسیله نوعی پیش مته است که فرم خاصی برای برش در دو طرف خود دارد.

مته مرغک

مته کاجی شکل

شکل خاصی از مته است که شبیه درخت کاج است. این نوع به دلیل ساختار خاصی که دارد می تواند روی قطعه سوراخ هایی با اندازه های مختلف ایجاد کند.

مته کاجی شکل

مته حفاری

این مته دارای الماسه های بسیار قوی برای سوراخ کردن انواع اجسام سخت است. این مته نیروی خود را از سه نظامی می گیرد که به مراپیچ پشت منتقل می شود . با استفاده از آن می توان حفاری های کوچکی بر روی سطوح بتن، آسفالت و مواد جامد ساده مانند یخ ایجاد کرد.

مته حفاری شکل

مته خزینه

این مته بسیار در صنایع چوبی و کابینت سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این مته برای سوراخ کردن چوب و صفحات روکش دار استفاده می شود.

مته خزینه

نتیجه گیری

در این بخش با ساختار مته ها و پرکاربردترین انواع آن ها آشنا شدیم. برای خرید انواع مته حتما باید توجه داشته باشید که چه کاربردی از آن انتظار دارید. این مهم ترین نکته در خرید هر نوع ابزاری است. جهت خرید انواع ابزارآلات در مشهد حتما به فروشگاه ابزار سجادیان بهترین فروشگاه ابزارآلات مشهد با بیش از 6 دهه فعالیت مراجعه کنید.

امتیاز دهید
اشتراک گذاری :

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*