معرفی انواع سنباده

انواع سنباده

سنباده نوعی وسیله کاربردی نجاری بوده که برای صیقل دادن و رفع ناهمواری‌های سطوح مختلف مانند چوب، فلزات، سرامیک و گچ استفاده می‌شود. جنس سنباده می‌تواند از کاغذ، پارچه، مقوا یا اسفنج باشد. نوع چسب سنباده، مواد سنباده و نوع ورق آن سبب تفاوت انواع سنباده می‌باشد. سنباده به دو صورت برقی و دستی در بازار موجود می‌باشد. در این مقاله با انواع سنباده برقی و دستی آشنا شده و خصوصیات هر یک را توضیح می‌دهیم. 

دسته بندی انواع سنباده

دسته بندی انواع سنباده

سنباده انواع مختلفی داشته که با توجه به مشخصات زیر تعیین می‌شوند:
 • ذرات ساینده سنباده:

  ذرات ساینده انواع سنباده به دو دسته طبیعی و مصنوعی دسته بندی می‌شود

 • ذرات ساینده طبیعی: ذره‌های تشکیل دهنده ساینده طبیعی در طبیعت وجود داشته و از آن‌ها بیشتر برای صیقلی کردن و پولیش منسوجات فلزی استفاده می‌شود. این ذرات از نوعی سنگ چخماق یا گارنت نشات گرفته می‌شود. لازم به ذکر است سنگ گارنت دارای ذرات نرم تری بوده و برای سنباده زنی سطوح چوبی مناسب تر می‌باشد.
 • ذرات ساینده مصنوعی: این دسته از مواد ساخت دست بشر بوده و در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند. ذرات ساینده مصنوعی به سیلیکون کارباید، اکسید آلومینیوم و آلومینا زیرکونیم تقسیم بندی می‌شود. دقت داشته باشید سیلیکون کارباید به دلیل دوام بالاتر کاربرد بیشتری داشته و برای پولیش انواع سطوح از جمله چوب، فلز و پلاستیک مناسب است. کاربرد اکسید آلومینیم نیز بیشتر برای مسطح کردن فلزاتی چون استیل و برنز و چوب است. اما از آلومینا زیرکونیم برای صاف کردن لبه‌های تیز سطوح فلزی و چوبی استفاده می‌شود.
 • درجه زبری سنباده: انواع سنباده بر اساس درجه زبری با استناد به دو استاندارد FEPA و CMAI و برحسب میزان تراکم به موارد زیر تقسیم می‌شود:

 • سنباده بسیار نرم: توجه داشته باشید عدد نوشته شده روی سنباده هر چه بزرگتر باشد سنباده از زبری کمتری برخوردار است. عدد بین 320 تا 400 نشان دهنده سنباده بسیار نرم بوده که بیشتر برای جلا بخشیدن نقاشی‌های ساختمانی استفاده می‌شود. سنباده با رقم 600 نیز برای پولیش کاری چوب مناسب است.
 • سنباده نرم: وقتی رو سنباده رقمی بین 120 تا 220 نقش بسته باشد به آن سنباده نرم گفته شده که معمولا قبل از جلا دادن یا رنگ زدن برای کارهای جزئی در منازل استفاده می‌شود. به طور مثال در بتونه کاری ساختمان و یا نقاشی کناف می‌توان از سنباده نرم کمک گرفت.
 • سنباده زبر: نجاران از سنباده‌های زبر به منظور پاک کردن رنگ‌های روی چوب‌های قدیمی از جمله روکش پلی اورتان استفاده می‌کنند. درجه زبری این سنباده‌ها بین 40 تا 50 است.
 • سنباده با زبری متوسط: اعداد حک شده روی سنباده اگر بین 70 تا 100 باشد سنباده متوسط نامیده شده که از آن عموما برای فرم دهی پایانی و یا پولیش اولیه چوب استفاده می‌شود.
 • سنباده بسیار زبر: در نهایت سنباده با رقم 24 تا 36 برای پاک کردن رنگ‌های خیلی قدیمی از روی کفپوش منازل و یا پولیش فلزات سخت استفاده می‌شود.

 • پشت بند سنباده: ذرات سنباده بر روی پوششی سوار است که به آن پوشش سنباده می‌گویند. جنس پشت بند سنباده می‌تواند کاغذ، پارچه و یا نوعی الیاف باشد. پشت بند کاغذی برای سنباده زنی کارهای سبک مانند سنباده اولیه قبل از شروع نقاشی، از پشت بند پارچه ای برای سنباده انواع چوب و از پشت بند الیافی به منظور ایجاد غلتک یا دیسک برقی استفاده می‌شود. بهتر است بدانید پشت بند پارچه ای مقاومت بیشتری از پشت بند کاغذی داشته و پشت بند الیافی نیز از دو مدل دیگر مستحکم تر است.

 

یکی از انواع سنباده که کاربرد فراوانی در صنعت معماری سنباده لرزان می‌باشد. برای خرید سنباده لرزون به فروشگاه ابزار سجادیان مراجعه نمایید.

انواع سنباده دستی

دسته بندی انواع سنباده دستی

سنباده دستی بر اساس کاربرد به دو دسته ساده و اسفنجی تقسیم بندی می‌شود.
 

سنباده ساده: این سنباده که به همراه گیره به تکه ای کاغذ متصل بوده و بیشتر برای سنباده زنی منسوجات چوبی کاربرد دارد. از سنباده ساده در صنعت ساختمان سازی نیز در مراحل اولیه زیر سازی ساختمان استفاده می‌شود. هر چه زمان سنباده زنی با سنباده ساده بیشتر باشد به طبع بر روی هزینه‌های نقاشی ساختمان تاثیر گذار است.

سنباده اسفنجی: از سنباده اسفنجی معمولا برای مرتب سازی لبه‌های گرد و یکنواخت کردن سطوح مختلف استفاده می‌شود. این سنباده انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سنباده ساده دارد.

انواع سنباده برقی

دسته بندی انواع سنباده برقی

از مزیت‌های استفاده از سنباده برقی می‌توان به دقت بالا و صرفه جویی در وقت اشاره کرد. این سنباده مخصوص افرادی است که هر روز با این پیشه سر و کار دارند. سنباده برقی به سه دسته تسمه ای، مشتی و لرزان طبقه بندی می‌شود.

سنباده برقی تسمه ای: این سنباده که در اندازه‌های مختلف وجود دارد برای سنباده کاران حرفه ای که در صنعت مبلمان فعالیت دارند مناسب است که به آن سنباده تانکی نیز گفته می‌شود. موتور سنباده تسمه ای در قسمت انتهایی آن قرار داشته که با روشن کردن آن سطوح با قدرت و سرعت بالا کاملا یک دست و صاف می‌شود. کار کردن با این سنباده بسیار راحت می‌باشد.

سنباده برقی مشتی: از سنباده مشتی برخلاف سنباده تسمه ای بیشتر برای صیقل دادن سطوح نرم و از بین بردن رنگ‌های کهنه روی اجسام مختلف استفاده می‌شود. دلیل این نامگذاری کوچک بودن اندازه آن می‌باشد. این سنباده برای افراد تازه کار نیز مناسبتر می‌باشد.

سنباده برقی لرزان: این دستگاه از نظر ظاهری شباهت زیادی به سنباده برقی مشتی داشته اما از نظر کارکرد شبیه سنباده برقی تسمه ای می‌باشد. سنباده لرزان دقت و سرعت عمل بالاتری نسبت به دو سنباده دیگر دارد. توجه داشته باشید این ابزار برای نجاران کهنه کار مناسب است.

برای اطلاع بیشتر از کاربرد دستگاه سنباده زن این مقاله را به دقت مطالعه نمایید تا با موارد استفاده انواع سنباده بیشتر آشنا شوید.

تفاوت‌های سنباده برقی و دستی

سنباده زنی سطوح کوچک با سنباده دستی قابل انجام بوده در حالی که برای سطوح بزرگتر باید از سنباده برقی استفاده کرد. این کار سبب سرعت بخشیدن فرآیند سنباده زنی شده و صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.
انواع سنباده(چسب سنباده)

انواع چسب سنباده

به طور کلی انواع سنباده بوسیله دو لایه چسب ساخته می‌شود. چسب لایه اول عموما برای چسبیدن ذرات روی پشت بند و چسب لایه دوم برای چسباندن ذرات به همدیگر استفاده می‌شود. چسب سنباده به چهار دسته زیر طبقه بندی می‌شود:
 1. چسبی که برای پرداخت روی چسب دیگر زده می‌شود.
 2. رزینی که برای افزایش مقامت چسب به دمای بالا روی چسب دیگر زده می‌شود
 3. چسبی که برای سفت کردن و خوب چسبیدن سنباده استفاده می‌شود
 4. چسبی ضد آب که روی پشت بند و روی رزین زده می‌شود
 

ارزانترین قیمت پخش ابزارآلات مشهد را از فروشگاه ابزار سجادیان بخواهید.

بهترین روش‌های سنباده زنی

دقت داشته باشید سنباده زنی باید در جهت موافق الیاف چوب زده شود. در صورتی که چوب یا هر سطحی خیلی زبر است باید طی چند مرحله این کار را انجام دهید. همچنین انتخاب درجه مناسب یکی از فاکتورهای مهم در سنباده زنی است. آخرین مرحله سنباده زنی باید با درجه بین 120 تا 150 درجه انجام شود. استفاده از درجه بالای 1000 و خیلی نرم در مواردی ممکن است سبب حذف رنگ شئی مورد نظر شود.
 

خرید عمده انواع ابزارآلات مشهد ابزار سجادیان

فروشگاه ابزار سجادیان بزرگترین ابزار فروشی مشهد انواع ابزارهای کاربردی مانند دریل، انواع سنباده، ابزارهای اندازه گیری و جوشکاری را با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب عرضه می‌دارد. این فروشگاه با مشاوره رایگان شما را در خصوص خرید مطمئن راهنمایی کرده و با تضمین کالا می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

تلفن‌های تماس:

برندهای فروشگاه ابزار سجادیان

سوالات رایج

1.دلیل استفاده از انواع سنباده چیست؟

آماده سازی سطح چوب قبل از انجام کار و رنگ آمیزی از مهمترین مراحل بوده که موجب ایجاد سطحی صاف و نرم می‌شود.

2. سنباده زن لرزان با کیفیت مناسب را از کجا تهیه کنیم؟

این دستگاه را با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب از فروشگاه ابزار سجادیان تهیه نمایید.

3.آدرس فروشگاه ابزار سجادیان در مشهد برای خرید انواع سنباده؟

حدفاصل چهارراه ابوطالب و ابوطالب 1، پلاک 55

امتیاز دهید
اشتراک گذاری :

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*